The APT47N60BC3 is a kind of super junction MOSFET.
Parametrics
APT47N60BC3 absolute maximum ratings: (1)Drain-Source Voltage: 600V; (2)Continuous Drain Current @ TC = 25℃: 47A; (3)Pulsed Drain Current: 141A; (4)Gate-Source Voltage Continuous: ±20V; (5)Gate-Source Voltage Transient: ±30V; (6)Total Power Dissipation @ TC = 25℃: 417W; (7)Linear Derating Factor: 3.33W/℃; (8)Operating and Storage Junction Temperature Range: -55 to 150℃; (9)Lead Temperature:260℃; (10)Drain-Source Voltage slope: 50 V/ns.
Features
Diagrams
APT47N60BC3 block diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
APT47N60BC3G
APT47N60BC3G
MOSFET N-CH 600V 47A TO-247